TUDATOSSÁG A MINDENNAPOKBAN
Többféle ok lehet a háttérben, ami miatt egyéni terápiára kezdünk el járni. Az a pozitív szándék azonban mindannyiunkban ott van, hogy jobban megértsük magunkat, és életünket úgy alakítsuk, hogy elégedettebbé válhassunk. A megértés perspektívájából magunkra nézve felismerhetjük elutasított részeinket, amiknek eddig nem adtunk teret az életünkben. Így a teljesebb valóságunkat integrálhatjuk mindennapjainkba. Erről a helyről – a szívünk és igazságunk legmélyebb szükségleteit követve és élve – lesz lehetőségünk a valódi kiteljesedésre.
Az, hogy milyen mértékig leszünk képesek az önismereti tapasztalatainkat a hétköznapjainkba behozni, elsősorban a szándékunk erősségétől függ. Azok az emberek tudják a legnagyobb változásokat elérni, akiket egészséges és tiszta szándék vezérel a hétköznapi életük alakítására vonatkozóan.
Ennek ellenkezőjeként azok, akiknek a szándékuk vagy a személyes akaratuk sérült, nehezebben hozzák létre a változást. A szándékunk jelenlegi állapota nagyban függ attól, hogy milyen tapasztalataink voltak a szüleinkkel és más autoritásokkal eddigi életünkben.
Hogy milyen ez a részünk, mely a gyermekkori, elsősorban a kora gyermekkori élmények során szerveződött, azt nagyban befolyásolja az, hogy mennyire kaptunk egészséges támogatást a felnőttektől. Különösen azokban a helyzetekben, amikor nemet mondtunk – azaz ellenkeztünk a szüleinkkel, mint külső tekintéllyel.
Ennek az időszaka 2 éves korra tehető, amikor a gyermekek megtanulnak járni és szaladni. Ekkor már van akkora szókincsük, hogy kifejezzék a kényelmetlenség vagy az elégedetlenség érzéseit. A gyermek akaratának indokolatlan, erőszakos elutasítása károkat okozhat a gyermek egészséges szándékának szintjén. Ez pedig kihatással lesz felnőtt életére is. Mindez a szégyen, a kisebbrendűség, a bűntudat, a bizonytalanság érzéseihez, és a konfrontáció elkerüléséhez vezet. Ezek a gyermekkori traumák nem maradnak meg a tudatos emlékezetünkben. Az implicit test-emlékezetben, mint reaktív mechanizmusok tárolódnak tovább. Legátolják, hogy felnőtt módon legyünk jelen és álljunk ki magunkért egy-egy szituációban.
Az integratív test-orientált terápiában mindig arra helyezzük a hangsúlyt, hogy az egyén szándékai, akarata hol és melyik fázisban van elakadva. Sérült szándék esetén felépítjük az egyén konfrontációs képességét, dolgozunk a frusztrációval, az agresszióval és a konfrontációtól való félelemmel azokon a területeken, ahol az egyén feladja önmagát. Ezért sokszor a személyiség alapjaitól kezdjük a munkát, onnan megyünk tovább az egyéves gyermek regresszív érzelmeihez, s így haladunk a felnőtté válás felé.