ÖNFEJLŐDÉS A TEST-ORIENTÁLT TERÁPIÁS MUNKÁN KERESZTÜL
A test-orientált terápiában végzett munka felnőtt érettségünk elérésének egyik lehetséges útja. Ezen az úton, lényegében az érzelmi és spirituális szintű személyes fejlődésre való szükségünk betöltése is megvalósulhat.
Annak ellenére, hogy ma a világban nagy hangsúlyt fektetünk a tanulásra, a növekedésre és a fejlődésre, az oktatás általános és klasszikus struktúrája nem támogatja az érzelmi és spirituális fejlődésünket. Ezen kívül megélhettünk gyermekkorunkban olyan érzelmi nehézségeket, amelyeket az adott életkorban nem tudtunk megfelelően kezelni. Ezek a nehézségek alkotják befejezetlen gyermekkori témáinkat, amelyeket egy egész életen át hordozhatunk magunkkal.
Amikor egy test-orientált terapeutával dolgozunk, ezen hiányterületek jelenkori megélésére fókuszálunk. Személyiségünk azon részeinek fejlesztésére, amelyek nem kaptak kellő támogatást felnövekedésünk során. A támogatás hiánya nem feltétlen gyökerezik szélsőségesen traumatikus gyerekkori élményekben. Az okok gyakran abban a tényben rejlenek, hogy a szülők a gyermekük iránti elkötelezettségük ellenére, saját érzelmi és pszichés éretlenségük miatt, nem voltak képesek gyermekeiket érzelmi konfliktusaik kezelésében és feloldásában támogatni. Ennek következtében a legtöbben továbbvisszük a gyermekkor megoldatlan nehézségeit felnőtt életünkbe.
Az Integrative Core Dynamics (ICD) test-orientált terápiás munkájának alapját az emberi fejlődés három szintű térképe képezi, amely a pszichének a pre-perszonális, a perszonális és a transzperszonális területeit foglalja magában. A terápiás munka kezdetén a személyes fejlődésben elsősorban a befejezetlen gyermekkori témáinkkal foglalkozunk, például az ezen korai szakaszokban minket ért érzelmi fájdalmak feldolgozásával.
Hogy öltenek testet bennünk, felnőttekben, ezek a megoldatlan gyermekkori témák a hétköznapokban?
A nem megfelelően kezelt fájdalmas tudattalan érzelmek elnyomás alá kerülnek nemcsak a pszichénkben, hanem a finomenergia-testben, és azon túl a legsűrűbb vibrációkból álló fizikai testben is. Ezek fizikai és energetikai blokkokat hoznak létre, amelyek összességét Wilhelm Reich a test védelmi páncéljának nevezte el. Ez azt jelenti, hogy a pszichénkhez hasonló módon a fizikai testünk is őrzi fájdalmas gyermekkori élményeink lenyomatait. Ezek a testi blokkok pedig különböző módokon meghatároznak bennünket későbbi életünkben.
Azáltal, hogy az integratív test-orientált terápiába bevonjuk a testet is az érzelmi és pszichés folyamatokba, gyorsabban és hosszabb távon tudjuk segíteni a klienst abban, hogy feloldja belső konfliktusait és érettséget érjen el a fejlődésének azon területein, amelyek ezidáig befejezetlenek voltak.