- Az ICD képzésről
Az Integrative Core Dynamics (ICD) önismereti és módszerismereti programjával nyújt átfogó személyes fejlődési lehetőséget az integrálpszichológia, az integratív test-orientált terápia és a spiritualitás területén. A négy éves képzés alatt a tanulók elméleti és gyakorlati, saját élményű megközelítésben kapnak áttekintést a test-orientált terápia fő irányzatairól, integratív szemléletben.
A formális elméleti képzési módoktól eltérően az ICD elsősorban a tapasztalati úton való tanulási technikákra fókuszál. Ez azt jelenti, hogy az elméleti ismereteket mindig sajátélmény gyakorlatok által mélyítjük el.
Ez a képzési módszer alkalmazkodik az egyéni különbségekhez, és ezáltal nagy hangsúlyt fektet a megszerzett ismeretek egyénre szabott alkalmazására. Tanítási módszereinkben a kognitív megközelítésen túl, az érzelmi és testi folyamatokra egyaránt fókuszálunk.
Az ICD képzésén előtanulmányaitól függetlenül bárki részt vehet, aki elkötelezett saját személyes fejlődése iránt. A képzés az önfejlődés iránt érdeklődők számára biztonságos teret és szakmai iránymutatást biztosít. Támogatást nyújt az egyéneknek saját belső lényük mélyebb rétegeinek és mintázatainak megismeréséhez. Segíti a résztvevőket az önmegismeréshez, a lényük esszenciájához, a személyes felelősségvállaláshoz, és a saját életük megalkotásához vezető úton járni.
Attól függetlenül, hogy valaki szakmai előrehaladásának részeként, korábbi pszichológiai vagy spirituális tanulmányainak folytatásaként, vagy éppen élete első ilyen jellegű képzéseként kíván beiratkozni, a tanulók abban kapnak elsősorban támogatást, hogy a megszerzett tudást saját személyes fejlődésükben, hétköznapi életükben és emberi kapcsolataikban tudják alkalmazni.
- A képzés tematikája
Pszichodinamika – Tárgykapcsolat elmélet
- Kötődéselmélet
- Kora gyermekkori fejlődés
- Pszichotrauma
- Családi mintázatok
- Jung-féle integratív álomelemzés
Test-orientált terápia
- Neo-Rechiánus Core Energetics – mozgással, vibrációval, légzéssel és hangadással való munka
- Reich karaktervédelem elmélete
- A test és a pszichodinamika kölcsönös kapcsolata
- Mozgás- és táncterápia
Spirituális munka – az emberi lény többszintű dimenziói
- A test, az energia és a tudat összefüggései
- Tudatelméletek
- Spirituális pszichológia a Pathwork megközelítésében
- Ken Wilber integrál térképe a tudatfejlődésről
- Integratív spiritualitás
- Energiatestek és tudatosság
- Maszk, Alacsony Én, Magasabb Én
- Ego és Önvaló
A képzés az integratív test-orientált terápia módszereit alkalmazza egyéni és csoport folyamatokban. Az elméleti vonatkozásokon túl a képzés középpontjában a tanulók személyes élményei állnak.
Első év
A képzés első éve a pszichodinamikai alapok elsajátítására ad lehetőséget. Betekintést nyerhetünk a tárgykapcsolat elmélet keretein keresztül a kora gyermekkor fejlődési szakaszaiba, valamint a korai élményeknek a felnőttkori kapcsolatokra és a világ érzékelésére gyakorolt hatásaiba.
Megismerhetjük a képzési anyag neo-Reichianus test-orientált terápiához kapcsolódó részeit, valamint a karakteranalízis elméletét, amely 6 karaktervédelem kialakulását részletezi. Alapvető tudást sajátíthatunk el a tudatszintek térképezéséről, amelyet az integratív és transzperszonális pszichológia keretein belül munkamodellként használunk, Ken Wilber elméletét alapul véve.
A test-orientált megközelítés részeként rendszeres gyakorlás formájában elmélyítjük tapasztalataikat a biztonság és stabilitás érzetének alapfeltételeként szolgáló földelés testi és energetikai szintjein. Dolgozunk továbbá alap energetikai gyakorlatokkal Barbara A. Brennan és Rosalyn Bruyere módszere alapján.
Az első év legfőbb feladata a biztonság érzetének megteremtése – egyéni és csoportszinten egyaránt.
Második év
A biztonság érzetének megteremtése mellett, a második évben belépünk a tudattalan mélyebb rétegeibe. Megismerkedünk lényünk árnyék részével. Biztonságos irányítás és támogatás mellett találkozunk azokkal a belső helyekkel, amelyek a legfélelmetesebbnek tűnnek, és amelyeket a legkevésbé tudunk elfogadni. Megtanuljuk felismerni és elfogadni tökéletlen részeinket. Ezzel elindulunk a mélyebb transzformáció, a valódi integráció és a magasabb szintű önazonosság felé vezető úton.
A tudatalatti én megértéséhez és transzformálásához az árnyék jungiánus modelljét valamint a Pathwork elméletnek a Maszkról, az Alacsony Énről és a Magasabb Énről szóló tanításait vesszük alapul.
A második évben tovább mélyítjük a karaktervédelmekről való tudásunkat. Növeljük érzelmi tartalmazó kapacitásunkat, hogy képessé váljunk az erősebb érzelmekkel való találkozásra, és szabadabbá tudjuk tenni energiaáramlásunkat.
Harmadik év
A harmadik évben az összetettebb pszichodinamikai elvekről és elméletekről tanulunk. Belépünk a legnehezebb emberi élménnyel, a traumával való terápiás munka világába. Ebben az évben abban támogatjuk a tanulókat, hogy hozzák létre és fogadják el saját autoritásukat és önnön személyes erejüket. Megismerkedünk életünk megteremtésének legfontosabb összetevőjével, a tudatos szándék dimenzióival.
Két év képzés után a résztvevők már tudatában vannak, hogy életüket ők maguk teremtik. Mostanra már elég tapasztalat és tudás áll a rendelkezésükre, hogy az áldozati pozícióból életük megalkotójává lépjenek elő.
Foglalkozni kezdünk az emberi szexualitás pszichológiai jelentőségével és a személyes fejlődésben betöltött szerepével. A terápiás munka módszertani alapjairól szóló előadások is ebben az évben indulnak azok számára, akik emberekkel szeretnének dolgozni.
A fantáziák és álmok szimbolikus és metaforikus nyelvezetének megértéséhez a jungiánus álomelemzés alapjaira is kitérünk.
Negyedik év
A lezáró év fő témája emberi Önvalónk megismerése és az ego korlátainak a meghaladása. Hogy kik vagyunk a védekezés nélküli valódi lényünkben, amikor kiterjesztjük tudatosságunk határait az ego által szabott kereteken túlra.
Elmélyítjük a pozitív szándékkal, mint életünk teremtő elvével való munkánkat. A szexualitás pszichológiai jelentőségének további aspektusaival és ezeknek a személyes fejlődésben való alkalmazásával is tovább dolgozunk. Megtanuljuk, hogyan növeljük meg az örömre való képességünket.
A tananyagban szintén helyet kapnak a borderline és a nárcisztikus személyiségzavarral kapcsolatos ismeretek, valamint az élet lezárásának témája is.
Tovább mélyítjük az emberekkel való munkához szükséges módszertani ismereteinket és terapeutai képességeinket. Ekkor zárul le négyéves képzési ciklusunk.